+420 777 296 703 info@inline-akademie.cz

BEZPEČNOST NA BRUSLÍCH

Každý rok jakmile se ukáže slunce a pohnou se teploty venku směrem nahoru, na stezkách se objeví velké množství běžců, cyklistů, in-line bruslařů a jiných sportovců. Je důležité v téhle směsi sportovců dbát jak na svou bezpečnost, tak na bezpečnost všech kolem. Stačí dodržet pár základních pravidel a pohyb po cyklostezkách bude zas o něco příjemnější.

Chci se zaměřit na in-line bruslení, protože na bruslích se dnes pohybují po stezkách všechny věkové kategorie a je škoda, že občas dochází ke zbytečným kolizím a zraněním.

Prvně, než vyrazíte na stezku, dbejte na bezpečnostní prvky – přilba (stačí cyklistická) správně usazená a připevněná na hlavě by neměla chybět jak dětem, tak i dospělým! Dalšími doporučenými prvky jsou chrániče zápěstí, loktů a kolen (bez kterých na naších kurzech nesmí být žádné dítě) a reflexní vesta nebo reflexní oblečení, které na Vás upozorní na větší vzdálenost.

Pokud si nejste jisti, že zvládnete zastavit nebo se rozjet bez toho, abyste omezili provoz, případně ohrozili sebe nebo někoho jiného, vyzkoušejte a natrénujte si to někde mimo frekventovanou cyklostezku. Na stezce pak nebudete muset řešit zbytečné krizové situace. Dbejte na jízdu po správné straně stezky, neotáčejte se a nevjíždějte nečekaně do protisměru. Ze zákona je každý na bruslích chodec, a proto by měl na cyklostezkách jezdit po pravé straně a objíždět zleva.

Bruslař by měl vědět odhadnout své schopnosti, k tomu přizpůsobit svoji rychlost jízdy a nejezdit za hranicí svých možností.

A asi poslední rada na závěr – předvídejte, sledujte provoz kolem sebe a buďte ohleduplný, na stezce nejste sami.

 

BRUSLAŘ

… neohrožuje sebe ani své okolí.
… nepřeceňuje své schopnosti a přizpůsobí tomu i svou rychlost jízdy.
… je ohleduplný, sleduje provoz kolem sebe, předvídá.
… používá bezpečnostní prvky – přilba je povinnou součástí jeho výbavy, chrániče by měly mít nasazené minimálně děti.
… je ze zákona chodec – pohybuje se po stezkách a chodnících po pravé straně, předjíždí zleva.
… nedělá na stezce nečekané změny směru.